تهران، میدان رسالت، ابتدای خیابان فرجام شرقی، خیابان 49، پلاک 24
021 - 7789 48 41
آشنايي با پروتکل های شبکه هوشمند (قسمت اول)
در یک خانه هوشمند تمامی تجهیزات و تاسیسات بصورت یکپارچه عمل می کنند . شبکه ارتباطی که بین این تجهیزات ارتباط برقرار می کند با استانداردهای ارتباطی مختلف که پروتکل نامیده می شود داده ها را بین اجزاء مختلف اين شبكه در ساختمان جابه جا می نماید .
به طور ساده پروتكل را مجموعه قوانيني تعريف ميكنيم كه تجهيزات مختلف هوشمندسازي توسط آن با هم ارتباط برقرار مي كنند و به تبادل اطلاعات مي پردازند.در اصل پروتكل زبان ارتباطي بين تجهيزات است.
در زمينه هوشمند سازي ساختمان پروتکل های ارتباطی گوناگونی وجود دارد كه اين امر بعضا باعث ايجاد سردرگمي در انتخاب پروتكل مناسب مي گردد. نكته اي كه در انتخاب پروتكل اهميت دارد اين است كه اولا آن پروتكل نيازها و انتظارات ما از هوشمند سازي را برآورده سازد و ثانيا تجهيزات توليد شده براي آن پروتكل از كيفيت مطلوب و خدمات مناسبي برخوردار باشد و ثالثا تنوع و هماهنگي تجهيزات در آن پروتكل به حدي باشد كه براي انتخاب محصولات گوناگون ، طيف وسيعي از اين محصولات را در اختيار ما قرار دهد.
برخي از انواع پروتکل های رایج هوشمندسازی ساختمان عبارتند از:
• پروتکل استاندارد KNX
• پروتکل PLC-BUS
• BACnet
• S-Bus
• C-Bus
• LonWorks
• پروتکل X10
• پروتکل Z-WAVE
• Zigbee
كه در ذيل به معرفي برخي از اين پروتکل ها مي پردازيم.
پروتکل استاندارد جهانی KNX

در پیاده سازی و اجرای یک خانه هوشمند از پروتکل های متفاوتی استفاده می شود ، که پروتکل KNX یکی از محبوب ترین این پروتکل هاست. پروتکل استانداردKNX ارتباطی مبتنی بر OSI بوده که جهت هوشمند سازی ساختمان طراحی گردیده است . این استاندارد در قیاس با سه پروتکل قبلی که در این خصوص موجود بوده ، EHS، Batibus، EIB موفقیت و محبوبیت بیشتری را کسب کرده و هر روزه تعداد دوستداران بیشتری پیدا می کند .
KNX به عنوان یک استاندارد باز مورد تائید
استاندارد بین المللی (ISO / IEC 14543-3)
استاندارد کانادا (CSA-ISO/IEC 14543-3)
استاندارد اروپا (CENELEC EN 50090 و CEN EN 13321-1)
چین گوا بیائو (GB / T 20،965) [1]
مي باشد.
انجمن KNX، تا 1 مارس 2014 ، 339 عضو از 37 کشور مختلف دنیا داشته است. علاوه بر این قراردادهای همکاری این انجمن با 30000 شرکت نصب کننده تجهیزات و 60 دانشگاه صنعتی و 150 موسسه آموزشی نمود استقبال بی نظیر از این پروتکل استاندارد می باشد.
این استاندارد توسط انجمن KNX مدیریت و اداره می شود و تمامی شرکت های تولید کننده محصولات خانه هوشمند که محصولات KNX را تولید می کنند زیر نظر و عضو این انجمن می باشند.
ادامه دارد...
تهران، میدان رسالت
ابتدای خیابان فرجام شرقی
خیابان 49، پلاک 24 ، طبقه اول
021-77893248
0920-1200145 تلگرام
©2018 Samin Parsian, All Right Reserved